Zajímavosti ze světa inkoustových tiskáren

Inkoustové tiskárny jsou ideální pro tisk s malým objemem, protože náklady na počáteční zařízení jsou nízké. Nejsou tak těžké jako laserové, ani tisk netrvá dlouho. Ačkoliv jsou nejrozšířenějším typem tiskárny ve světě, většina lidí nezná zajímavá fakta, která se s nimi pojí. Ta nejzajímavější si nyní představíme.

Fakta o inkoustových tiskárnách

1. Při nákupu inkoustové tiskárny jsou startorovací náplně do tiskáren naplněné pouze do poloviny a to hned z několika důvodů: Zejména proto, aby se při přepravě zabránilo vylití inkoustu. Tato praxe se provádí také proto, abyste museli nakupovat další kazety. Co se týče nákladů, je efektivnější nakupovat víceobjemové kazety.

2. Myšlenka inkoustového tisku existuje již od 19. století, technologie však nebyla k dispozici až do 50. let minulého století. Tiskárny byly poprvé představeny společností Siemens. V 70. letech byly inkoustové tiskárny pro spotřebitelský trh vyvinuty společnostmi jako Epson, Lexmark, Hewlett Packard a Canon.

3. Proces nepřetržitého inkoustového tisku se neuchytil na trhu osobních inkoustových tiskáren, protože metoda sama o sobě používá mnohem více inkoustu, než je potřeba. Komerční tiskárny používají tuto technologii k tisku značkových a kódových balíčků.

4. Tiskové hlavy pro komerční inkoustové tiskárny jsou vzdálenější od papíru, což podnikům umožňuje tisknout bannery, venkovní značky, billboardy a další velká média.Tyto tiskárny mohou dosahovat ceny až 2 miliony dolarů a mohou být až 152 cm široké.

5. Inkoust do tiskárny je nejdražší kapalina na světě. Je cennější než zlato, olej nebo palivo do raketoplánu. Na výrobu je potřeba přesná směs chemikálií, které zůstávají na papíře, proto jsou náklady tak vysoké.

6. Inkoustové tiskárny se běžně prodávají za nízkou cenu, protože firmy, které vyrábějí tiskárny, také vyrábějí kazety. Společnosti HP, Lexmark, Epson a Canon vyrábějí patentované tiskárny a prodávají proprietární inkoust s vysokým ziskem.

7. Inkoustové tiskárny pro osobní potřebu byly uvedeny na trh v roce 1984 se zavedením tiskárny HP Thinkjet. Toto průlomové zařízení dále upevnilo pozici Hewlett Packard na globální fázi tisku a příjmy společnosti se zvýšily o 50%. V roce 1988 byla představena inkoustová tiskárna HP DeskJet. Společnosti ji prodávala přibližně za 1000 dolarů.

8. Nejrychlejší tiskárny na světě dnes vyrábí firma RISO. Jejich model ComColor 9050 dokáže tisknout v barvě až 150 stránek za minutu. Je to nejméně pětkrát rychlejší, než domácí a malé tiskárny, které tisknou mezi 15 a 30 stránkami za minutu.

9. Většinu částí v inkoustových tiskárnách lze recyklovat.Všechny díly v kazetách inkoustových tiskáren lze recyklovat, přesto 70% kazet stále končí na skládkách.

10. Mírný odhad množství použitého inkoustu dnes činí 68 milionů galonů, což je dostatečné množství na zaplnění 10 olympijských bazénů.

Tiskárna HP Thinkjet

Tiskárna HP ThinkJet

Hp deskjet

Stará tiskárna HP DeskJet