Tiskárny plýtvají barevný toner i při černobílém tisku

Určité laserové tiskárny plýtvají barevný toner, i když uživatel tiskne jen černobíle. Tuto skutečnost odhalil test německé spotřebitelské organizace Stifftung Warentest (dále jen SW), tento test navíc ukázal, že se nejedná o chybu. Tiskárny značky Xerox Phaser 6022 a Dell C2660dn byly navrženy tak, aby tonerem plýtvaly záměrně!

Pokud máte barevnou laserovou tiskárnu a tisknete pouze černobíle, tak by tiskárna měla využívat jen toner černý. U dvou vzorku zařazených do testu SW tomu tak ale nebylo. Při testování se zjistilo, že u modelů tiskáren Dell a Xerox ubylo při černobílém tisku i značné množství náplně z barevných tonerů. Zvlášť u tiskárny Xerox, jejíž tonery byly nejdražší z testovaných, se tak provoz tiskárny výrazně prodraží! Opakované testy nakonec ukázali, že se nejedná o chybu ale o technické nastavení tiskárny.

Technici při rozebrání tiskárny Dell zjistili, že po černobílém tisku je v odpadní nádobce tiskárny přemístěno i velké množství barvy z barevného toneru. Kam mizí barva z tiskárny Xerox, se odhalit nedokázalo. Alespoň Dell poskytl vysvětlení. Barva je údajně použitá pro kalibraci tiskových hlav. Podle testovací společnosti SW je jí však za tímto účelem použito neúměrně mnoho. Odpověď od společnosti Dell pak mnoho nevysvětlila. Prý se jedná o výrobní tajemství.

Drahý tisk a potíže s náplněmi nebo tonery do tiskárny jsou důvodem, proč jsou výrobci tiskáren dlouhodobě kritizování odbornou a širokou veřejností. Pokud propočítáme náplně inkoustových tiskáren na mililitr, mohou vycházet dráž než i koňaky nebo Chanel No. 5. Výrobce tiskáren Epson má ve zvyku opatřovat tonery Epson čipem, který hlídá počet vytisknutých stran a po jeho překročení je deaktivuje. Samozřejmě také výrobci tiskáren neradi vidí, pokud zákazníci používají možnost neoficiálního doplnění inkoustu či toneru. Výrobci se s tímto nešvarem snaží bojovat tak, že ze záruky se snažili vyjmout tiskárny, jejichž majitelé používají neoficiální cartridge či si je nechávají doplnit.

Takové obchodní podmínky však odporují jak americkému tak evropskému právu. Aby reklamace mohla být uznána, tak by bylo potřeba prokázat, že závada byla zapříčiněna pouze a jen použitím neoriginálního dílu.

Nenechte se šikanovat výrobci tiskáren a kupujte kvalitní kompatibilní tonery a náplně do tiskáren na www.tisknijakduha.cz