Inkoust do tiskáren je draží než luxusní parfém

Známe to všichni, koupíme novou tiskárnu, a jakmile dojde v tiskárně inkoust, tak se podíváme po novém. Pak se nám hrůzou zježí vlasy na hlavě, když zjistíme, že nová náplň do tiskárny je pomalu dražší než tiskárna. Proto se pak sami sebe ptáme, proč musím být inkoust do tiskáren tak drahý? Nad tímto problémem se zamyslela i španělská spotřebitelská organizace OCU. Zjistila, že běžný originální inkoust do tiskáren bývá dražší než luxusní parfému či nejdražší koňaky. Existují však i tiskárny s levnějším, ale zde si to firmy vykompenzovali tím, že tiskárny s levným provozem jsou o mnoho dražší.

OCU se rozhodla spočítat cenu inkoustu do tiskárny za litr. Pokud jste příznivci drahých koňaků nebo parfému, tak Vás můžeme potěšit tím, že nezaplatíte za jeden litr tolik jako příznivci tisku. Nejdráž vyšla malá balení. Prvenství nejdražší inkoust do tiskáren drží značky HP a Brother, zde vychází jeden litr inkoustu na více než 3 000 euro. Nejlevnější při koupi běžných náplní vyjde značka Canon, zde vychází cena litru inkoustu 1890 euro u malých náplní a u větší je o 240 euro míň. Stále se však nejedená o nějaký velký bum, i tento inkoust je v přepočtu na měrnou jednotku dražší než proslulý parfém Chanel No. 5.

Do kontrastu s drahými náplněmi OCU staví řadu tiskáren Ecotan od Epsonu. Je to způsobeno tím, že tyto tiskárny nepoužívají běžné náplně, ale plnitelné zásobníky. Litr takového inkoustu pak vyjde na 130 eur. Nevýhodou těchto strojů je však vysoká pořizovací cena. Nejlevnější model Ecotan vyjde na 250 eur, zatímco běžné druhy tiskáren se pohybují okolo 40 eur. Potom záleží jen na spotřebiteli, zda bude volit levnější tiskárnu, ale drahý tisk, nebo naopak dražší tiskárnu, ale levný tisk.

OCU se pak spotřebitelů nediví, že nakupuji kompatibilní náplně nebo sady. Ceny náplní považuje za neodpovídající a přemrštěné. Kromě již zmíněných parfémů je srovnává s lahví přívlastkového vína z vyhlášené vinice Vega Sicilia. I litr takového drahého moku přijde na „pouhých“ 200 euro.

Proto se není čemu divit, že mnozí spotřebitelé jsou rozhořčení z nedávného upgrade firmwaru tiskáren HP. Tento upgrade znamená, že v přístroji již není možné používat již zmíněné kompatibilní náplně. Jak se tomuto kroku vyhnout a dál používat kompatibilní náplně?

  • Niky tiskárnu při instalaci neregistrujte u daného výrobce.
  • Nikdy neprovádějte aktualizaci ovladačů tiskárny.

Kvalitní a levné náplně do tiskáren nakoupíte na našem eshopu.